Tai Chi

Tai Chi Chuan jest jedną z najbardziej znanych i uprawianych od setek lat sztuk doskonalenia się. Uważa się ją w Chinach za spuściznę narodową. Uchodzi w całym świecie za uniwersalny system, obejmujący zdrowie, filozofię, sztukę walki i nawet sposób na osiągnięcie długowieczności i życiowej mądrości.

Skuteczność zdrowotna Tai Chi Chuan przede wszystkim polega na indywidualnej pracy z wewnętrzna energią (Czi). Spowolnione, rozluźnione ruchy ciała oraz zrównoważony oddech regulują krążenie wewnętrznej energii naszego organizmu, powodują jej płynny przepływ, uaktywniają i wzmacniają ją w sposób naturalny. Jednocześnie w trakcie praktyki relaksuje się i rozszerza świadomość, polepsza się koncentracja umysłu.

Dzięki temu normalizują się wszystkie psychofizyczne czynności naszego organizmu. Staje się on bardziej odporny na stres i skuteczniej broni się przed rozmaitymi chorobami, a ćwiczący staje się spokojniejszy i bardziej zrównoważony.

Tai Chi Chuan w całości opiera się na systemie filozoficznym, w którym istotną rolę odgrywają zasady Yin i Yang oraz Pięciu Elementów (Wu-Hsing). Dzięki nim Tai Chi Chuan jest pomocna w życiu i codziennych relacjach międzyludzkich. Wiedzę o tych zasadach wykorzystuje się w Chinach od tysięcy lat, na nich również bazuje powszechnie znana i używana w całym świecie "Księga Przemian" (I-Ching).

Oprócz tego w sekwencjach Tai Chi Chuan są założone podstawy bojowe, dzięki czemu jest ona zaliczana do skutecznych i niebezpiecznych sztuk walki.

Wszystkie te aspekty jednoczą się w całość i tworzą uniwersalny system, który nie tylko przydaje się w codziennym życiu, ale również stopniowo zmienia człowieka i prowadzi go ku fizycznej i duchowej doskonałości. Dlatego Tai Chi również tłumaczy się jako "Najwyższa Ostateczność" lub "Wspaniały Cel".


Zajęcia: